KıbrısSürmanşetYaşam

Simosas: Bu iki toplumlu araştırma projesi Kıbrıs’ta yaşayanlar için çok önemli

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Interdisciplinary Centre for Law, Alternative and Innovative Methods (ICLAIM) ve İnsan Hakları Platformu (HRP) tarafından yürütülen “InPeace: Kapsayıcı Barış İnşası” adlı projenin açılış etkinliği düzenledi

Simosas: Bu iki toplumlu araştırma projesi Kıbrıs’ta yaşayanlar için çok önemli

InPeace Projesi üç yıl sürecek olup, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplum liderleri tarafından ‘insanların günlük yaşamını etkileyen sorunları, toplumlar arasında daha fazla etkileşimi ve anlayışı teşvik ederek ve kolaylaştırarak ele almak’ üzere kurulan 12 farklı alandaki iki toplumlu teknik komitelere odaklanmaktadır.

Açılış etkinliği, yaklaşık 50 davetlinin katılımıyla 8 Haziran Perşembe günü Dayanışma Evi‘nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını Avrupa Komisyonu Kıbrıs Çözüm Destek Birimi İş Birliği Müdürü Stefan Simosas yaptı. Simosas, bu iki toplumlu araştırma projesinin Kıbrıs’ta yaşayanlar için ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Simosas’ın ardından, ICLAIM Kurucu Üyesi ve Direktörü Prof. Stéphanie Laulhé Shaelou ve İnsan Hakları Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Emete İmge iki eş-başvuran kuruluşu tanıttı.

Son olarak, Proje Koordinatörü Dr. Nasia Hadjigeorgiou, projenin hedeflerini ve projede uygulanacak araştırma metodolojisini aktarırken, Proje Asistanı Fezile Osum, proje sonuçlarının nasıl yaygınlaştırılacağını ve iki toplum üzerinde beklenen geniş etkisini ve proje sonuçlarının nasıl yaygınlaştırılacağını açıkladı.

Etkinlik, konukların projeyi daha resmi olmayan bir ortamda tartışma fırsatı buldukları bir kokteyl ile sona erdi.Başa dön tuşu