DünyaInstagramSürmanşetTeknoloji&Bilim

Köprü 10 yıldır ‘Hiçbir yere gitmeyen köprü’ olarak biliniyordu

Aracını yıkık bir köprüden nehre süren ve hayatını kaybeden ABD’li Philip Paxson‘un ailesi, olayla ilgili Google‘ı suçladı

Paxson hasarlı köprüden geçmeye çalışırken hayatını kaybetti

Aile, Google’ın köprünün 9 yıl önce yıkıldığını gösterme konusunda ihmalkar davrandığını iddia ederek, şirkete dava açtıklarını belirtti.

Paxson, Eylül 2022’de Kuzey Carolina’nın Hickory kentindeki hasarlı köprüden geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

Bir Google sözcüsü, şirketin iddiaları incelediğini söyledi.

“Evine, eşine ve kızlarına ulaşmak için Google Haritalar’a güvendi”

Dava dosyası Salı günü Wake County’deki mahkemeye sunuldu.

Dosyaya göre iki çocuk babası Paxson, kızının bir arkadaşının evindeki doğum günü partisinden eve dönüyordu ve öldüğü sırada bilmediği bir mahalledeydi.

Paxson’un eşi, kızlarını eve götürmek için evden erken ayrılmış, Paxson ise evdeki temizliğe yardım etmek için bir süre daha kalmıştı.

Ailenin avukatları yaptıkları açıklamada, “Bölgedeki yollara aşina olmadığı için güvenli bir şekilde evine, eşine ve kızlarına ulaşmak için Google Haritalar’a güvendi” ifadeleri kullanıldı. Açıklama şöyle devam ediyor:

Köprü 10 yıldır ‘Hiçbir yere gitmeyen köprü’ olarak biliniyordu

“Paxson karanlıkta ve yağmurda arabasını dikkatli bir şekilde sürerken, Google’ın güncel olmayan yönlendirmelerini hiçbir şüphe duymadan takip etti. Ailesi daha sonra aracını sürmeye çalıştığı ve nehre düştüğü köprünün 10 yıldır ‘Hiçbir yere gitmeyen köprü’ olarak bilindiğini öğrendi.”

Bölgede yaşayanlar, köprünün 2013’te çökmesinin ardından haritalarını değiştirmeleri için Google ile defalarca kez temasa geçti.

Köprü 9 yıl önce çökmüştü

Aile  3 şirkete daha dava açıyor

Yerel gazete Charlotte Observer’a göre normalde köprü girişine yerleştirilen bariyerler vandalizm nedeniyle yerinde değildi.

Aile ayrıca köprünün bakımını yapmakla görevlendirildikleri öne sürülen 3 şirkete daha dava açıyor.

Paxson’un eşi Alicia yaptığı bir açıklamada, “Kızlarımız babalarının nasıl ve neden öldüğünü soruyor ve ben onların anlayabileceği şekilde anlatmakta zorlanıyorum. Bir yetişkin olarak GPS’ten ve köprüden sorumlu olanların nasıl insan hayatına bu kadar az saygıyla hareket edebildiğini hala anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.

AP News’a konuşan Google sözcüsü, “Paxson ailesi için üzüntümüz çok derin. Amacımız Haritalar’da doğru rota bilgileri sağlamak, bu yüzden iddiaları inceliyoruz” dedi.

Kaynak: BBCBaşa dön tuşu