DünyaInstagramManşetSiyaset

ABD: Gazze’de ateşkes için dört ülke ana hatlarda anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD, Mısır, Katar ve İsrail‘in Gazze‘de “geçici ateşkes” için rehine anlaşmasının “temel hatları” konusunda anlaşmaya vardığını söyledi

Sullivan: Katar ve Mısır’ın Hamas’la dolaylı görüşmeler de yapılacak

Anlaşmanın hâlâ müzakere aşamasında olduğunu söyleyen Sullivan CNN‘de yaptığı açıklamada, Katar ve Mısır’ın Hamas’la dolaylı görüşmeler yapması gerekeceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, devam eden görüşmelerin sonucunda bir rehine anlaşmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belli olmadığını belirterek, ayrıntıları tartışmayı reddetti ancak İslamcı militan grup Hamas’ın “makul bir duruma gelmesi” gerektiğini söyledi.

Netanyahu: Anlaşma olmazsa da yapacağız

Amerikan CBS News’e konuşan Netanyahu, Gazze’deki Filistinli sivillerin tahliyesini ve geri kalan Hamas taburlarının imha edilmesi operasyonunu içeren ikili bir askeri planı gözden geçirmek üzere yetkililerle bir araya geleceğini ekledi.

CBS’ye “Anlaşma olursa (operasyon) biraz gecikecek ama olacak. Anlaşma olmazsa da yapacağız” dedi.

İsrail Savaş Kabinesi cumartesi günü geç saatlerde Paris’te ana hatları belirlenen öneriyi görüşmek üzere toplandı, ancak kararın ne olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Bazı İsrailli medya kuruluşları, isimsiz kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde liderlerin anlaşmayı üstü kapalı bir şekilde onayladığını ve İsrail’in daha ileri görüşmeler için Katar’a bir heyet göndereceğini aktarmıştı.

Hamas, ABD, Mısır ve Katar tarafından düzenlenen son teklife henüz dahil olmadığını, ancak rapor edilen taslağın ateşkesin ilk aşamasına ilişkin önceki talepleriyle büyük ölçüde örtüştüğünü açıkladı. Hamas’ın üst düzey siyasi lideri İsmail Haniye geçen hafta Kahire’deydi.

EuroNewsBaşa dön tuşu