DünyaGenelGüncelInstagramSiyasetSürmanşet

Fransa’da son 43 yılın en yüksek katılım oranı

Fransa‘da genel seçimin ikinci turunda en çok oyu sol partilerin ittifakı Yeni Halk Cephesi aldı. İlk turu birinci tamamlayan aşırı sağcı Ulusal Birlik ise bu kez umduğunu bulamadı ve üçüncü oldu. Hiçbir parti Fransa Parlamentosu’nun alt kanadı olan Ulusal Meclis’te çoğunluğu sağlayamadı

Çoğunluğu sağlayacak 289 milletvekili sayısına hiçbir parti ulaşamadı

Fransa İçişleri Bakanlığı ve Le Monde’un açıkladığı sonuçlara göre hiçbir ittifak 577 üyeli Ulusal Meclis’te çoğunluğu sağlayacak 289 milletvekili sayısına ulaşamadı.

Sonuçlar;

Yeni Halk Cephesi’nin 182,
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı’nın 168,
Ulusal Birlik Partisi’nin 143,

Bir kısmı Ulusal Birlik’i destekleyen merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi’nin ise 60 milletvekili çıkardığını gösteriyor.

İlk sonuçların açıklanmasının ardından sol ittifak destekçileri Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp sonuçları kutlamaya başladı.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal da istifasını bugün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunacak.

Melenchon: Ülkeyi yönetmeye hazırız

Yeni Halk Cephesi’ndeki partilerden Boyun Eğmeyen Fransa’nın lideri Jean-Luc Melenchon, ilk seçim sonuçları sonrası Cumhurbaşkanı Macron’un hükümeti kurma görevini kendilerine vermesi gerektiğini söyledi, “Ülkeyi yönetmeye hazırız” dedi.

Sosyalist Parti’nin lideri Olivier Faure de, Parlamento’daki en büyük blok olan Yeni Halk Cephesi’nin hükümeti kurması gerektiğini söyledi.

Bardella: Zaferimiz engellendi

Ulusal Birlik Partisi’nin lideri Jordan Bardella ise ikinci tur öncesi yapılan “doğal olmayan ve onursuz” ittifakın zaferlerine engel olduğunu söyledi.

Jordan Bardella, “Bu akşam tüm bu ittifaklar Fransa’yı aşırı solcu Jean-Luc Melenchon’un kollarına itmiştir” dedi.

Bardella, Cumhurbaşkanı Macron’u da, “Fransa’yı belirsizliğe ve istikrarsızlığa itmekle” suçladı.
Ulusal Birlik Partisi’nin son cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen de “Zaferimiz sadece ertelendi. Bugünkü sonuçla yarının zaferinin tohumlarının atıldığını düşünüyorum” dedi.

İki yıl önce sadece yedi milletvekilleri olduğunu hatırlatan Le Pen, ittifaklar dışında en fazla milletvekiline sahip parti olduklarını vurguladı.

Ulusal Birlik’in son mecliste 88 milletvekili varken, yeni mecliste 140’tan fazla vekili bulunacak.

‘Macron seçim sonuçlarını analiz ediyor’

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Macron’un seçim sonuçlarını analiz ettiği ve seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından kararlarını duyuracağı belirtildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı, kurumlarımızın garantörü olarak Fransız halkının tercihine saygı duyacaktır” denildi.

Hiçbir parti ya da ittifakın Ulusal Meclis’te çoğunluğu sağlayamaması Fransa’da siyasi belirsizliğe yol açabilir.

Cumhurbaşkanı Macron’un Ulusal Meclis’i yeniden feshedebilmesi için en az bir yıl geçmesi gerekiyor.

Meclis’te çoğunluğa sahip bir hükümet kurulamaması halinde, Macron’un geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurmaya çalışması bekleniyor.

Fransa’nın istikrarsızlığa sürüklenmesi halinde Macron’a istifa çağrılarının artması da muhtemel.

Macron ise istifa ihtimalini dışlayarak 2027’ye kadar görevde kalacağını söylüyor.

Baraj taktiği işe yaradı

Fransa’da genel seçimin ikinci turunda 577 seçim bölgesinde, ilk turda hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması halinde, en az yüzde 12,5 oy almış adaylar yarıştı.

İlk turda Ulusal Birlik Partisi oyların yüzde 33,4’ünü almış, Yeni Halk Cephesi yüzde 27,9 oyla ikinci olmuş, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans Partisi’nin liderliğini yaptığı merkez partilerin ittifakı Cumhuriyet İçin Hep Birlikte oyların ancak yüzde 20,7 ‘sini alabilmişti.

İlk turda Ulusal Meclis’in 577 milletvekilinin 76’sı belli olmuş; aşırı sağ 39, sol ittifak 32, merkez sağ 3, Macron’un ittifakı ise 2 milletvekili çıkarmıştı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez aşırı sağın iktidarın eşiğine gelmesi üzerine sol partiler Yeni Halk Cephesi çatısı altında birleşti.

Sol ve Macron liderliğindeki merkez liberal kanat, aşırı sağı durdurabilmek için ikinci turda “baraj” taktiği uyguladı.

Seçimin ilk sonuçları, “Cumhuriyetçi cephe” de denilen bu baraj taktiğinin işe yaradığını gösteriyor.

Baraj taktiği kapsamında bu partiler, ikinci turda Ulusal Birlik’in karşısındaki rakibi desteklemek için 3. sıradaki adaylarını çekti.

İkinci tura 3 ya da daha fazla adayın kaldığı 300 kadar bölgede 200 aday bu sebeple yarıştan çekildi.

Fransa’da son 43 yılın en yüksek katılım oranı

Fransa’da seçime katılım oranı yüzde 66,63 oldu. Bu 1997’den bu yana en çok katılımın olduğu ikinci tur seçim oldu.

30 Haziran’da yapılan genel seçimin ilk turunda katılım oranı yüzde 66 olmuştu.

Güvenlik önlemleri artırıldı

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa’da 9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Birlik’in ilk sırada yer almasının ardından Ulusal Meclis’i feshetmiş ve erken seçim kararı almıştı.

Fransa’da genel seçimin ikinci turunda yoğun güvenlik önlemleri alındı, ülke çapında 30 bin polis konuşlandırıldı.

Ülkede şok etkisi yaratan erken seçim kararı ve aşırı sağın ilk kez iktidara bu kadar yaklaşması, seçim kampanyasının gergin bir atmosferde geçmesine neden oldu.

Macron’un “iç savaş” riskinden söz etmesi dikkat çekiciydi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, seçim gecesi için 5 bini başkent Paris’te olmak üzere 30 bin ek polis görevlendirdi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ikinci tur öncesi adaylar ya da parti görevlilerine 50’den fazla saldırı düzenlediğini açıkladı.

Darmanin, seçim sonuçları açıklanınca “aşırı sağ ya da aşırı solun” olay çıkarmasını önlemek için güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi 2027’de yapılacak.

Macron daha önce 2017 ve 2022’de, ikinci turda Ulusal Birlik (eski adıyla Ulusal Cephe) Partisi’nin adayı Marine Le Pen’i yenerek Fransa Cumhurbaşkanı seçilmişti.Başa dön tuşu