DünyaManşet

Kadın dışişleri bakanlarından İranlı hemcinslerine destek mesajıKanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly‘nin çağrısıyla bir araya gelen dünya çapındaki kadın dışişleri bakanları ve insan hakları savunucuları, Mahsa Amini‘nin katledilmesinden sonra protesto gösterilerinin devam ettiği İran‘daki kadınlara destek mesajı iletti

Kadın dışişleri bakanlarından İranlı hemcinslerine destek mesajı

Düzenlenen çevrimiçi toplantıda bir araya gelen Almanya, İzlanda, Libya, Norveç, Şili ve Yeni Zelanda dışişleri bakanlarının yanı sıra, Avrupa Birliği‘nin (AB) Cinsiyet ve Çeşitlilik Büyükelçisi Stella Ronner-Grubacic, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Asa Regner, Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı avukat Şirin Ebadi ve İran’daki Evin Hapishanesi‘nde hapis yatıp çıkan akademisyen Huma Hudfer katıldı.

Joy: İran’daki kadınlar, bu rejimin toplum içinde kadına bakışına artık tahammül etmeyecekler

Joy, toplantının ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Iranlı kadınlar açıkça konuşuyor. Rejimin toplum içinde kadına bakışına artık tahammül etmeyecekler. Onlar insan hakları için savaşırken, kadın dışişleri bakanları olarak seslerini yükseltme ve İran halkına destek için birlikte çalışma sorumluluğumuz var.”

Kanadalı bakan ayrıca, hükümetinin İran rejimiyle bağlantılı 6 kişiye ve 4 kuruluşa daha yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu.

İran’daki şahıslara ve kuruluşlara yaptırımlar sürüyor

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Seyid Mecid Mirahmedi, Devrim Muhafızları‘nın Sistan ve Belucistan eyaletindeki komutanı Muhammed Kerami ve İran devletinin radyo-televizyon kurumu IRIB‘nin eski yöneticisi İzzetullah Zergami yaptırım listesine alındı. Evin Hapishanesi’nin eski müdürü Gulamrıza Ziyai daha önce yaptırım listesine alınmıştı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltında tutulduğu sırada ölümü üzerine başlayan protesto gösterileri ülkenin dört bir yanına yayıldı. Bir ayı aşkındır devam eden gösterilerde öne çıkan kadınlar başörtülerini çıkararak rejime tepkilerini dile getiriyor.

Kaynak: Independent Türkçe, Reuters, Voice of AmericaBaşa dön tuşu