GenelKıbrısManşet

“Tiyatronun Eylülü” sahnesini Lefkoşa’nın kalbinde açıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) insana dokunduğu en önemli değerler arasında yer alan, kültür sanat yaşamının en önemli organizasyonlarından Kıbrıs Tiyatro Festivali, bu yıl da birbirinden güzel oyunları sanatseverlerle buluşturacak

“Tiyatronun Eylülü” sahnesini Lefkoşa’nın kalbinde açıyor

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali, bu yıl 2-23 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Festivalin tanıtım etkinliği Lefkoşa Grand Pasha Hotel’de gerçekleştirildi. 7 farklı oyunun sahneleneceği festivalde İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu, Antilogos Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan oyunlar yer alacak.

Oyunlar bu yıl Başkent’in tarihi bölgesi Arabahmet’te bulunan Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde (eski Mısırlızade Sineması) sahnelenecek.

Harmancı: Tiyatro yine ihtiyaç duyduğumuz nefes olmaya devam ediyor

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmasına “pandemi süreci ve sonrasında da tüm koşulları zorlayarak” çalışmalar yapan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası’ndaki herkese teşekkür ederek başladı.

May be an image of 1 person and text that says "LEFKOSA TORK 18. KIBRIS TİYATRO FESTIVALI PuLA"

Konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi koşulları nedeni ile festivalin olmadığı 2 yıl boyunca bir yanımızın eksik kaldı. Uzak düştük, görüşemedik, hasret kaldık, özledik. Ve şimdi festival için özlem bitiyor. Tiyatro bize her zamanki gibi yine ihtiyaç duyduğumuz nefes olmaya, bu yolda ışık tutmaya devam edecek. Çünkü; tiyatro politiktir, duygudaşlıktır, beraber daha iyi bir varoluş tahayyül edebilmektir.

Savaşlara, zorunlu göçlere, açlığa, yoksulluğa, her türlü zulme, haksızlığa, ayrımcılığa, tahakküme karşı toplumsal, insani ve içten bir başkaldırıdır tiyatro. İki yıl aradan sonra, açılsın perdeler. Hep beraber gülelim, ağlayalım, eleştirelim, yüzleşelim, düşünelim, hayal edelim, barışalım… Ve birbirimizden aldığımız destekle beraber yürüyelim.”

“İstanbul ve İzmir’in gerçek anlamda kardeşliklerini gördük”

Başkan Harmancı, bir uçak biletinin dahi astronomik seviyelere ulaştığı bu dönemde Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin kolay olmayan şartlarda gerçekleştirildiğini bu noktada da kardeş şehirler İstanbul ve İzmir’in tam manası ile kardeşliklerini gördüklerini belirtti.
“Bu kadim şehrin son 10 yıldır gelişmekte olan yeri, doğduğu yer olan Lefkoşa Surlariçi’dir. Yıllar önce terk edilen yere olan geriye dönüş görüyoruz ve Lefkoşa doğduğu yerde hayat bulmaya devam ediyor. Bandabuliya Sahnesi ile şehrin kalbinde bir tiyatro sahnesi eklemiştik. Şimdi Kıbrıs Tiyatro Festivali de sahnesini de Surlariçi’ne taşıyor” diyen Harmancı; Rauf Denktaş’ın destekleri ile Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin bu yıl Arabahmet’te, eski Mısırlızade Sinaması’nda sahneleneğini duyurdu. Katkıları için tüm sponsorlara teşekkür etti.

Karabiber: Seyircimize soluk aldırmak bahtiyarlığı için festivalimizi 2 yıl sonra yapıyoruz

Kıbrıs Tiyatro Festivali Komite Başkanı Kıymet Karabiber, pandemi dolayısı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tiyatroların kapanmak durumunda kaldığını ifade etti.

Karabiber, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulduğu tarihten itibaren ilk kez 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde kapalı kaldığını anımsatarak, “Tozlandı sahneler, açılmadı perdeler, küflenmedi kostümler, unutuldu replikler” diyerek tiyatroların bu duruma maddi manevi direnmeye çalıştığına işaret etti.

May be an image of 1 person and indoor

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin prömiyerine 1 hafta kala iptal olduğunu, bunun da kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Karabiber, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Nefes almak bahtiyarlıktır, yaşamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir hava… Korkularımız bitmedi ruhumuz travmalarından arınmadı.

Sorunlar bitmedi ama yıkıcı olay karşısında yine ilk insanın güdüsüyle sanatla direnmek iyileşmek için yine sanata sarılmak gerektiğini düşünüyoruz. Her şeye rağmen insanlığın nefes alma sahası olan tiyatro ile seyircimize soluk aldırmak bahtiyarlığı için festivalimizi 2 yıl sonra yapıyoruz.”

Açılış Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’ndan

18. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde perde 2 Eylül akşamı Dostlar Tiyatrosu’nun “Şahdamarım” oyunu ile açılacak. Usta isim Genco Erkal’in “Şahdamarım” oyunu 3 Eylül akşamı da sahnelenecek.

6 Eylül’de İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan “Yaftalı Tabut” oyunu, 8 Eylül akşamı da yine İstanbul Şehir Tiyatroları’nın “Kutlama” oyunu sanatseverlerle buluşacak.

İzmir Şehir Tiyatroları’nın “Robinson Dans Öğreniyor” oyunu 10 Eylül’de, “Tavşan Tavşanoğlu” oyunu ise 14 Eylül’de sahne alacak.

Antilogos Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan “1964” oyunu 19 Eylül akşamı festivaldeki yerini alacak.

18.Kıbrıs Tiyatro Festivali, 23 Eylül akşamı Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “Kapalı” oyunu ile perdelerini kapayacak.

May be an image of 12 people, people standing and text

Biletler 29 Ağustos’ta satışta

Festivalde yer alan tüm oyunlar Arabahmet’te bulunan Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde (eski Mısırlızade Sineması) sahnelenecek.

Festivalde yer alan oyunlar saat 20.30’da başlayacak, sadece 10 Eylül’de İzmir Şehir Tiyatroları’nın “Robinson Dans Öğreniyor” isimli çocuk oyunu saat 16.00’da sahne alacak.

Biletler 29 Ağustos Pazartesi saat 09.00 dan itibaren Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan ve www.biletinial.com adresinden temin edilebilecek.Başa dön tuşu