EkonomiGüncelInstagramKıbrısManşetSiyasetYaşam

Hristodulidis: Tatar Haspolat’daki geçiş noktasını açmak isteseydi, bu şimdiye çoktan yapılmış olabilirdi

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Türk tarafının kendisinin daha fazla geçiş kapısı açma önerisini reddettiğini duyurdu

Hristodulidis: Kıbrıs Türk tarafı sadece Haspolat kapısı için öneride bulundu

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hristodulidis, uzun yıllardır büyük bir cefaya dönüşen karşılıklı geçişlerde yaşanan sorunlara çözüm üretme kapsamında daha fazla geçiş kapısı açılması önerisinin Kıbrıs Türk tarafınca reddedildiğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının yalnızca Haspolat‘ta (Mia Milia) geçiş kapısı önerisinde bulunduğunu aktaran Hristodulidis,
kendisinin ise Haspolat (Mia Milia) ile birlikte Yeşilırmak (Pyrgos) veya Gaziler‘de (Pyroi) başka bir kontrol noktası açılmasını önerdiğini söyledi.

“Genel Sekreterin elçisini suçlamaktan çok, görüşmelerin başlaması için umut yaratmakla ilgileniyorum”

Hristodulidis açıklamasının devamında, Genel Sekreterin elçisini suçlamaktan çok, görüşmelerin yeniden başlaması için umut yaratmakla daha çok ilgilendiğini vurguladı.

Ayrıca, Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının ortak kullanımı konusunun kendisine hiçbir muhatabı tarafından gündeme getirilmediğini de açıkladı.

Geçtiğimiz ay Hristodulidis, kontrol noktalarının açılması konusunda atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘a da meydan okumuştu.

Hristodulidis, Holguin aracılığıyla Birleşmiş Milletler’e geçişlerle ilgili yazılı bir teklif sunduğunu ve “maalesef Sayın Tatar adına olumlu bir yanıt alınamadığını” söyledi.

Hristodulidis, “Tatar gerçekten Haspolat’daki geçiş noktasını açmak isteseydi, bu şimdiye çoktan yapılmış olabilirdi” şeklinde konuştu.Başa dön tuşu