DünyaInstagramKıbrısManşet

Ülkeye yeni bir üs daha kurulacağını Türkiye basınından öğrendik

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Doğu Akdeniz‘de bir güç savaşının yaşandığını, Fransa ile Yunanistan‘ın Kıbrıs Cumhuriyeti ile birlikte hareket ettiğini söyleyerek, İskele bölgesine yeni bir üs kuracaklarını hatta üssün yapımına dahi başlandığını açıkladı

Ülkeye yeni bir üs daha kurulacağını Türkiye basınından öğrendik

Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133’üncü Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye‘nin Yalova ilinin Altınova ilçesindeki MSÜ Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda konuşma yapan Oramiral Tatlıoğlu, Yunanistan ile yaşanan sorunlara değindi.

Doğu Akdeniz’de bir güç savaşının yaşandığını, Fransa ile Yunanistan’ın Güney Kıbrıs ile birlikte hareket ettiğini söyleyen Oramiral Tatlıoğlu, İskele bölgesinde yeni bir üst yapımına başlandığını ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin orada faaliyetlerde bulunacağını açıkladı. Tatlıoğlu, Kıbrıs’ta var olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de faaliyetlerine aralıksız devam ettiğini belirtti.

Tatlıoğlu’nun konuşması şu şekilde;

“2008 senesinde Gürcistan ve Rusya ile başlayan gerilimler, Güney Osetya-Kuzey Osetya problemleri, Abhazya’nın aynı şekilde problemleri, 2014 yılında Kırım’ın işgal edilmesi, 2018 Kerç Boğazı, 2022 yılında başlayan Ukrayna-Rusya savaşı, Karadeniz’deki jeopolitik mücadelede yeni bir dönem başlattı. Bildiğiniz gibi NATO Karadeniz’de bazı tedbirler almaya çalışıyor. Ancak Karadeniz’de bu tedbirleri biz kendimiz alacağımızı ifade edip NATO’yu veya Amerika’yı Karadeniz’de istemediğimizi beyan ediyoruz.

Son dönemde medyadan mutlaka takip etmişsinizdir. Ukrayna-Rusya savaşından dolayı 400’ün üzerinde Karadeniz’e dökülen mayın var. Bu mayınlardan 17 tanesi sahillerimize geldi. 2 tanesini tespit edemedik. 1 tanesi Kastamonu Cide’de, diğeri de Karadeniz Ereğli Liman girişinde patladı. Bu mayınlar çok tehlikeli. Karadeniz’de bu mayınlarla mücadele ediyoruz. İki anlamda çok tehlikeli, 1’incisi az önce ifade ettiğim gibi o bölgede TPAO’nun çalışan gemileri var. Onlara çarpması durumunda o sondaj gemilerinde çalışan arkadaşlarımız ve aşağıda açık durumda bulunan doğal gazı kaybetmiş oluruz. Dolayısıyla Karadeniz’de çok ciddi bir mücadele içerisindeyiz.

Aynı zamanda biliyorsunuz Karadeniz’de ‘Tahıl Koridoru’nun güvenliğini biz sağlıyoruz. Her ne kadar tahıl koridoru 2023’te kapanmış olsa da tekrar açılması için girişimler devam ediyor ve bu tahıl koridorundaki bütün gemi geçişlerini ve Karadeniz’deki bütün bu mayın gibi tehlikeleri Deniz Kuvvetlerimiz olarak bertaraf ediyoruz. Amacımız şu, Montrö’ye uyulsun. Karadeniz’de biz bütün güvenliği sağladık. Biz Türkiye olarak Karadeniz’de bütün güvenliği sağlarız. Karadeniz’i bir Orta Doğu’ya çevirmesinler. Dolayısıyla Karadeniz’e herhangi bir ülkenin veya NATO’nun girmesini istemiyoruz”

Tatlıoğlu: Yunanistan’la gemi sayısı olarak neredeyse aynı seviyeye geldik

Donanmanın daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Tatlıoğlu, “25 tane İHA’mız, 12 tane deniz karakol uçağımız, 3 tane genel maksat uçağımız, 41 tane helikopterimiz olmak üzere iyi bir deniz hava gücümüz var. Yunanistan gemi sayısı olarak bizden daha düşük bir seviyedeyken şu an neredeyse aynı seviyeye geldik. Dolayısıyla gemi ihtiyaçlarımız var, çeşitli platformlara ihtiyaçlarımız var” dedi.Başa dön tuşu