InstagramKıbrısManşetSiyaset

Eylem: Saldırılara ve itibarsızlaştırmalara izin vermeyeceğiz

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, Genel Sekreter Tahir Gökçebel‘in görevde olmasının “tüzüğe aykırı” olduğu iddialarına belgeleriyle cevap verdi, sendikanın ve Genel Sekreteri’nin itibarına yönelik yapılan bu karalamalara karşı hem Disiplin Kurulu‘na sevk yapacaklarını hem de yargı yoluna gideceklerini söyledi

Eylem: Bu yapılan, kamuoyunu yanıltmaya dayalı bir saldırıdır.

KTOEÖS’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Eylem, geçtiğimiz günlerde bazı internet gazetelerinde yer alan ve Facebook sayfalarında paylaşılan sendika genel sekreterinin görevinin tüzüğe aykırı olduğuyla ilgili iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Eylem, “Kamuoyunu yanıltmaya dayalı bir saldırıdır. Üyelerimizden birinin iddiası, avukat görüşü ve sendika mukayyitliğinden aldığı görüş sorgulanmadan paylaşılmıştır” dedi.

“Yönetim Kurulu’na dilekçe yazılarak aynı iddiada bulunuldu, cevap da verildi”

6 Mayıs 2023’te gerçekleştirilen 54. Olağan Genel Kurul’da yönetime aday olan bir üyelerinin, avukatı da mukayyitliği de kamuoyunu da yanılttığını, yalan yanlış iddialarla sendikaya da genel sekretere de itibar suikastı düzenlediğini kaydeden Eylem, 6 Mayıs 2023 tarihindeki genel kurul sonrası başka bir üyelerinin bu konuyu ilk önce gündeme getirdiğini anlattı.

Eylem, “Kendisi 12.05.2023 tarihinde Yönetim Kurulu’muza dilekçe yazarak aynı iddiada bulunmuştur (Ek 1). Kendisine sendika avukatımızın görüşüyle birlikte cevap yazılmasına rağmen (Ek 2) bu iddia gündemde tutulmaya, bazı kişiler arasında konu edilmeye devam edilmiştir ki bu kez 26.03.2024 tarihinde, mukayyidi ve kamuoyunu yanıltan üyemiz, Yönetim Kurulu’muza dilekçe yazarak bu iddiayı dile getirmiştir (Ek 3) ” dedi.

“Üyemiz kendi avukatını ve sendikalar mukayyidini de yanıltmıştır”

Eylem açıklamasına şöyle devam etti;

“Bir kez daha sendika avukatımızın görüşü ve bu kez tüzük değişiklik gerekçeleriyle birlikte bu üyemize de cevap yazılmasına ve tüzüğe aykırılığın söz konusu olmadığı belirtilmesine rağmen (Ek 4) söz konusu üyemiz kendi avukatını ve sendikalar mukayyidini de yanıltarak genel sekreterimizin görev yapmasının tüzüğümüze aykırı olduğu yönünde görüş almış ve basında yalan haber yaptırmıştır.

1. 2014 yılında yapılan genel kurulumuzda o dönem başkan, şimdi genel sekreterimiz olan Tahir Gökçebel’in önerdiği, ve o dönemde de avukatımız olan Sayın Öncel Polili’nin hazırladığı bir tüzük değişikliği gerçekleşmiştir (Ek 5).

Değişiklik Başkanlık görevinin iki dönemle sınırlandırılması ile ilgilidir. Ayrıca başkanlık görevi yaparken istifa edilmesi durumunda bu sürenin (iki dönem başkanlık yapmış) tamamlanmış sayılması meselesidir. Bu tüzük değişikliği kurumsallık adına ve özellikle Tahir Gökçebel’in başkan olduğu Yönetim Kurulunca Genel Kurula sunulmuştur.

“Neden bu iddia ve ithamla sadece genel sekreterimize saldırılmaktadır?”

Genel sekreterimiz Tahir Gökçebel 2021 yılında istifa etmiştir. Ancak 2023 yılındaki Genel Kurul sonrası başkan değil genel sekreter seçilmiş ve şu anda genel sekreter olarak göreve devam etmektedir.

2. Söz konusu tüzük değişikliği bazılarının iddia ettiği gibi yürütme kurulunda görev alanların görev süresiyle ilgili değil sadece Başkanın görev süresiyle ilgilidir.

Söz konusu iddiaya göre 2021 yılında istifa edip 2023’te seçilen ve göreve gelip bugün yürütme kurulunda (başkan da dahil) görev yapan tüm üyeler tüzüğe aykırıdır! Bu durumda neden bu iddia ve ithamla sadece genel sekreterimize saldırılmaktadır?

3. Sendikalar Mukayyidi Sayın Mehmet Yavuzhan’a söz konusu tüzük değişikliği ve gerekçeleri, avukatımız aracılığıyla hatırlatılmıştır (Ek 6). Kendisi yanıltıldığını belirterek gerçeği yansıtmayan görüşünden üzüntü duyduğunu, genel sekreterimiz Tahir Gökçebel’in yürüttüğü görevin yasal mevzuat içerisinde olduğunu belirtmiştir (EK 7).

“Mukayyit bu konuda herhangi olumsuz bir görüş bildirmemişti”

4. Zaten 6 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen 54. Olağan Genel Kurulumuz sonrası öğretmenlerimiz tarafından göreve getirilen Yönetim Kurulumuz Yürütme Kurulunu belirlemiş ve 10 Mayıs 2023’te sendikalar mukayyidine bildirmişti (Ek 8). Tüzüğe aykırı herhangi bir durum olmadığından mukayyit bu konuda herhangi olumsuz bir görüş bildirmemişti.

Sendikamız, nitelikli kamusal eğitim, öğretmen hakları ve çalışma koşulları için mücadele eden, toplumsal haklar için mücadelede öncü olan sendikalardandır. İlkeli, onurlu mücadelesiyle bu toplumda belirli bir yeri, itibarı vardır. Genel sekreterimiz Tahir Gökçebel’in uzun yıllardır bu mücadelede önemli bir yeri, görevi ve hizmeti vardır.

Kişisel egolarına yenik düşen, sendikal geçmişi bilmeyen, eğitimde ve toplumsal yaşamda dönüşümü hedefleyenlerle, sendikaları bitirip öğretmenin özgürlüğünü elinden almak isteyip saldıranlarla işbirliği yapar görüntüsü vererek başta genel sekreterimize ve sendika yönetimine saldırılması kabul edilemezdir.

Hele de yıllardır yolsuzluk, usulsüzlükle mücadele eden, davalar açan, eylemler yapan sendikamıza ‘sahtekârlık’ etiketi yapıştırılması kendini bilmezlikten başka bir şey değildir.

“Davalar açacağımızı ve sendika disiplin kuruluna sevk edeceğimizi belirtiriz”

Genel sekreterimizin kişisel haklarına saldıran, itibarsızlaştıran, küçük düşüren, kurumsallaşma yönünde yapılmış, toplumumuzda örnek bir ilk olan tüzük değişikliğini manipüle ederek, sendikamızın itibarını sarsan, zarar veren her kim isterse olsun davalar açacağımızı ve sendika disiplin kuruluna sevk edeceğimizi belirtiriz.

Her yönetime, görev yapan her kişiye eleştiri demokratik haktır ancak hiç kimsenin bir diğerini itibarsızlaştırma, onuruyla oynama, tüzüğe aykırı davranma, sendikamıza zarar verme hakkı yoktur, olamaz.

Ayrıca sendikamızı zayıflatmak, ortadan kaldırmak isteyip saldıranlarla birlikte hareket etmenin kendi ayağına kurşun sıkmak demek olduğunu, yönetimlerin geçici, kurumumuzun, sendikamızın kalıcı olması için hep birlikte olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatırız”

 

EK 1
EK 2A

EK 2 B İÇİN TIKLAYIN

EK 3 A İÇİN TIKLAYIN

EK 3B

EK 4 İÇİN TIKLAYIN

EK 5 A İÇİN TIKLAYIN

EK 5 B İÇİN TIKLAYIN

EK 6 İÇİN TIKLAYIN

EK 7

EK 8 İÇİN TIKLAYIN

 Başa dön tuşu