InstagramKıbrısManşetSiyaset

Korkmazhan: Avrupa’nın neofaşizm tehlikesi ile hiç olmadığı kadar yüz yüzeSol Hareket Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Abdullah Korkmazhan, aşırı sağın daha da güçlendiği Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarına göre; Avrupa‘nın neo-faşizm tehlikesi ile hiç olmadığı kadar yüz yüze olduğunu belirtti

Korkmazhan: Avrupa’nın neofaşizm tehlikesi ile hiç olmadığı kadar yüz yüze

Yazılı açıklama yapan Korkmazhan, “Neoliberalizmin bir sonucu olarak her iki toplumda da egemen olan bireyselleşme, nemelazımcılık ve apolitikleşme, AP seçimlerinde etkisini oldukça göstermiş, her iki toplumda da seçime katılımın beklenenin altında kalmasına neden olmuş ve ilericileri, solu dumura uğratmıştır” dedi.

Avrupa genelindeki sonuçları değerlendiren Korkmazhan, kapitalist neoliberal politikalar, sosyal devletin yok edilmesi, gelir dağılımında yaşanan kırılma ile alt sınıfların daha da yoksullaştırılması, sınıf ve emek hareketlerinin bastırılarak solun yok edilmeye çalışılması ve emperyalist savaşların seçim sonuçları etkileyen başlıca faktörler olduğuna değinerek, Avrupa’nın şuan içinde bulunduğu durumun; Nazilerin iktidara gelmesinden önceki dönem ve İkinci Dünya Savaşı öncesi dönem ile büyük benzerlikler gösterdiğine dikkat çekti, “Avrupa’nın neofaşizm tehlikesi ile hiç olmadığı kadar yüz yüze” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs’ta da aşırı sağ ve neo-faşizmin güçlendi”

Kıbrıs‘taki seçim sonuçlarını ele alan Korkmazhan, Avrupa genelinde karşılaşılan sonuçlar gibi burada da aşırı sağ ve neo-faşizmin güçlenmesine tanıklık edildiğini belirterek, neo-liberalizmin bir sonucu olarak Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum toplumunda da egemen olan bireyselleşme, nemelazımcılık ve apolitikleşmenin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde etkisini gösterdiğine işaret etti.

Her iki toplumda da seçime katılımın beklenin altında kalmasına neden olduğunu, ilerici, solu dumura uğrattığını ifade eden Korkmazhan, seçim sonuçları ile birlikte solun kendi eksikliklerini, hatalarını ve toplumun seçimlerde vermek istediği mesajı derinlemesine inceleme sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

“Kıbrıs ve emeğin Avrupa’sı için karalı bir şekilde mücadelemize devam etmeliyiz”

Korkmazhan, “Bunun yanı sıra, özellikle Kıbrıslıtürk toplumuna yönelik seçim kampanyalarının üstenci ve yetersiz olması, beklenen oranda katılımın olmamasının en önemli nedenlerindendir. Bu noktada, mücadelenin geleceği açısından yapılması gereken topluma parmak sallamak değil, neden sandığa gitmediği nedenleri üzerinde durmak, özeleştirel bir değerlendirmeyi de ihmal etmemekti” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin iki toplum ve ilericilerinin gerçek anlamda işbirliği ve ortak mücadelesi bağlamında önemli bir örnek olduğunu belirten Korkmazhan, “Kıbrıslılar ortak listelerden aday olmuş, Kıbrıslıtürkler Kıbrıslırumlara, Kıbrıslırumlar, Kıbrıslıtürklere oy vermiştir. Bu federal Kıbrıs için umut vericidir. Bunu geliştirmek ve yeni örnekler yaratmak bizlerin elindedir. Kıbrıslı ilericiler, solcular ve çözüm güçleri olarak yenilgilerden, hatalardan, yanlışlardan gerekli dersleri çıkarmalı, birliğimizi ve dayanışmamızı büyütmeli; her türlü zorluğa, engele rağmen, federal birleşik Kıbrıs ve emeğin Avrupa’sı için karalı bir şekilde mücadelemize devam etmeliyiz” dedi.Başa dön tuşu