KıbrısManşet

Özgürgün’ün istifası hükümetin oylamasıyla reddedildi

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün istifasının gündeme alınıp alınmaması konusu Cumhuriyet Meclisi’nde oylandı

Özgürgün’ün milletvekilliğinden çekilme istemi oylamaya sunuldu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 11.20’de Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da ilk olarak başkanlığın genel kurula sunuşlarına yer verildi. UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün milletvekilliğinden çekilme isteminin gerçekliğinin saptanması ve çekilme istemi içtüzüğün 14’üncü maddesinin 4’üncü fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sunuldu.

Teberrüken Uluçay, çekilme isteminin teyidi için iki kez Özgürgün’le telefonda konuşup, konuyu teyit ettiğini dile getirdi. Daha sonra Özgürgün’ün milletvekilliğinden çekilme istemin gündeme alınması oylamaya sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi.

Genel kurulda daha sonra Hüseyin Özgürgün’ün milletvekilliğinden çekilme istemi oylamaya sunuldu. Açık şekilde yapılan oylamanın sayımı sırasında sorun yaşandı, bazı vekiller oylamanın usulünü eleştirirken, bazı vekiller sayımın tekrar yapılmasını önerdi.

45 vekilin katıldığı oylamada Özgürgün’ün çekilme istemi reddedildi

21 kabul, 23 ret, 1 çekimser oyla, Hüseyin Özgürgün’ün milletvekilliğinden çekilme istemi reddedildi. Muhalefet partileri CTP, HP, TDP kabul, hükümet partileri ret oyu verdi. Bağımsız milletvekillerinden 2’si oylama sırasında dışarı çıktı, 1’i de çekimser oy kullandı.

Mecliste kısa süreli bir tartışma yaşandı

Konuyla ilgili yerinden söz alan CTP Milletvekili Doğuş Derya, hükümet partilerinin ret oyu verme nedenlerini açıklamasını istedi ve Meclis Başkanı Uluçay’a Genel Kurul toplantılarına katılmayan Özgürgün’e ne gibi bir yaptırım yapılacağını sordu. CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da aynı soruları yineledi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de yerinden söz alarak, “Meclis bugün sayenizde bir utanca daha imza atmıştır” dedi. Bunun üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Teberrüken Uluçay, soruların cevabında, 10 Ağustos’da Özgürgün’ün istifa dilekçesi sunduğunu, yapılan görüşmelerde bunun teyit edildiğini, konunun yeni hükümet kurulduktan sonra Meclis gündemine alındığını ve istemin ret edildiğini kaydetti.

Bundan sonraki süreçte Özgürgün’ün oturumlara katılmaması halinde İçtüzük gereği Divan’ın kararı doğrultusunda konunun Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne aktarılacağını ve önerisini Genel Kurul’un gündemine taşıyacağını belirtti.

Konuyla ilgili yeniden soru gelmesi üzerine, Uluçay, Özgürgün’ün katılmadığı birleşimlerle ilgili değerlendirmenin Divan’in kararı doğrultusunda Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne aktarılacağını tekrarladı.

Uluçay: Özgürgün, mazaretlerini Meclis Başkanlığı’na iletti

Uluçay, HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın, Özgürgün’ün bugüne kadar olan katılımsızlığının neden şimdiye kadar değerlendirilmediği sorusu üzerine, Özgürgün’ün konuyla ilgili mazeretlerini Meclis Başkanlığı’na iletmiş olduğunu, gönderilen raporların ve izin istemlerinin işleme konduğunu ancak sonraki süreçte Özgürgün’ün istifasını Meclis Başkanlığı’na ilettiğini anımsattı.

Bu dilekçeyi cumhurbaşkanlığı seçimi ve hükümet oluşumunun tamamlanmasının ardından bugünkü birleşimde gündeme aldıklarını söyleyen Uluçay, sonraki sürecin nasıl yapılacağını tekrarladı.

Bu sırada Meclis’te sözlü tartışmalar yaşandı. CTP Milletvekili Doğuş Derya, Özgürgün’ün bir sonraki sonraki ilk genel kurula gelmesi halinde önceki devamsızlıklarının değerlendirmeye tabi tutulup tutulmayacağını sordu.

Erhan Arıklı: Abbas Sınay’a gösterdikleri hoşgorüyü bugün neden göstermiyorlar

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da yerinden söz alarak, CTP vekillerinin tepkilerini anlamadığını söyledi.CTP Milletvekili Abbas Sınay’ın istifa isteminin örnek vererek, o dönemde CTP vekillerinin ret oyu verdiğini anımsatan Arıklı, “O dönem Abbas Sınay’a gösterdikleri hoşgörüyü bugün neden göstermiyorlar?” sorusunu sordu.

Bunun üzerine CTP milletvekilleri, Abbas Sınay’ın mahkemeden kaçmadığını, dokunulmazlığının kaldırılmadığını söyledi.

Tufan Erhürman: Derya, Divan’ın ne yapacağını sordu

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da benzeyenlerin karşılaştırılabileceğine işaret ederek, Derya’nın devamsızlık konusunda Divan’ın ne yapacağı konusunu sorduğuna işaret etti.

Teberrüken Uluçay da Temmuz ayına kadar Özgürgün’ün sunduğu rapor, izin ve mazeret raporlarını Divan’da değerlendirdiklerini, Ağustos ayında ise istifa sunduğunu dile getirdi.

Abbas Sınay konusunda yapılan oylama sonrasında Sınay’ın Genel Kurul çalışmalarına katıldığını dile getiren Uluçay, sonraki sürecin nasıl işleyeceğini tekrar etti.

 

 Başa dön tuşu