KıbrısManşetYaşam

Ajayi: Kuzey Kıbrıs’ta Nijeryalıların öldürülmeleri söz konusu değildir

Kıbrıs‘ın kuzeyinde bulunan Nijerya Topluluğu’ndan (NCNC) bir grup yaptıkları açıklamayla, Kıbrıs’ın kuzeyinin “güvenli bir yaşam alanı olduğunu” vurgulayarak, Nijeriya Diaspora Komisyonu (NIDCOM) Başkanı Abike Dabiri-Erewa’ın Kıbrıs’ın kuzeyine ilişkin; “Yurttaşlarımızı orada koruyamıyoruz” açıklamalarına tepki gösterdi

NCNC: Kuzey Kıbrıs hakkında yanlış bilgilendirmeyi durdurun

Nijerya Topluluğu’ndan (NCNC) bir grup, başkent Lefkoşa’da yaptıkları basın açıklamasında, Kıbrıs’ın kuzeyinin güvenli bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Nijeryalılar, Kuzey Kıbrıs’ta Kuzey Nijerya’dan olduklarından daha güvendedirler” dedi.

NCNC Başkanı Isaac Ifetoluwa Ajayi, NCNC Lefkoşa Koordinatörü Daniel Oyelaja ve topluluktan bazı üyeler Küçük Kaymaklı’da bulunan Şht. Hüseyin Ruso Stadyumu önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.

Grup üyeleri hem Türkçe hem de İngilizce dillerinde çeşitli pankartlar açarak basın açıklaması yapmaktaki  niyetlerini destekledi.  Pankartlar; “Nijeryalılar, Kuzey Kıbrıs’ta Kuzey Nijerya’dan olduklarından daha güvendedirler”, “Kuzey Kıbrıs hakkında yanlış bilgilendirmeyi durdurun”, “Kıbrıs Polisi gerçekten dostlarımızdır” gibi açıklamalardan oluştu.

Ajayi: Kuzey Kıbrıs’ta Nijeryalıların öldürülmeleri söz konusu değildir

NCNC Başkanı Isaac Ifetoluwa Ajayi, “Bugün burada Kuzey Kıbrıs’ta Nijerya Topluluğu olarak ülkelerini ve ülkelerindeki yetkilileri bilgilendirmek ve ayrıca ailelerine Kuzey Kıbrıs’ta güvende olduklarını söyleme fırsatı yakalamak için toplandıklarını” ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs’ta Nijeryalıların öldürülmeleri söz konusu değildir” dedi ve bu ada yarısında böyle bir kültürün olmadığını söyledi.

Ajayi, “Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar, insan kaçırmadan, tacizden, terörizmden ya da öldürmeden uzak, güvendedir” dedi. Ajayi, buradaki sorunlarının yüksek ev ücretleri, enflasyon, hayat pahalılığı gibi sorunlar olduğuna dikkat çekerek; “Bazı Nijeryalı öğrencileri doğal ölüm nedeniyle kaybetmiş olduklarını, geçmişte bazı Nijeryalı öğrenciler arasında bazı olaylar yaşandığını ancak Kuzey Kıbrıs’ın şiddetten uzak bir ülke olduğunu” söyledi.

Oyelaja: Dabiri tarafından yapılan”güvensizlik” açıklamaları için bu ada yarısından özür dilenmeli

Ajayi; Nijeriya Diaspora Komisyonu (NiDCOM) Başkanı Abike Dabiri-Erewa’ın Kuzey Kıbrıs’la ilgili açıklamalarının “bazı öğrenciler tarafından yanlış bilgilendirildiğinden kaynaklandığına inandıklarını” belirtirken; NCNC Lefkoşa Koordinatörü Daniel Oyelaja da, “Kuzey Kıbrıs’taki Nijerya topluluğu yanlış bilgilendirmeye ‘hayır’ diyor” diyerek, Nijeriya Diaspora Komisyonu Başkanı Abike Dabiri-Erewa’ın Kıbrıs’ın kuzeyi hakkındaki açıklamalarını “yanlış bilgilendirme” ve “gereksiz” olarak değerlendirdi.

Oyelaja, “Kuzey Kıbrıs, Afrika’nın herhangi bir bölgesinden daha güvenlidir…Kuzey Kıbrıs’ta güvenli ellerdeyiz” diyerek; “Kuzey Kıbrıs ve burada yaşayan tüm Nijeryalılar, bu yanlış bilgilendirmenin arkadaşlarımız ve ailelerimiz arasında yarattığı endişeden dolayı Abike Dabiri’den bir özrü hak ediyor” dedi.Başa dön tuşu