KıbrısManşet

Sırada limanların ve telekomünikasyonun özelleştirilmesi var

Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, bakanlığın son dönemki projeleri ile ilgili bilgi verdi, devlet kurumlarının “özelleştirmeleri gerekliliğiyle” ilgili bir dizi değerlendirmede bulundu

Arıklı: Ercan Havalimanı bizim için önemli bir özelleştirme deneyimi

BRT ekranlarında katıldığı ‘Manşet +’ programında konuşan Arıklı; Ercan Havalimanı’nın kendileri için önemli bir özelleştirme deneyimini ifade ettiğini vurguladı. Havalimanının yeni terminal binasının yapımında yaşanan gecikme nedeniyle tarafların karşılıklı suçlamalarda bulunduğunu söyleyen Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti makamlarına sıkıntıların çözümüne aracılık etmeleri için başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Her iki tarafı memnun edecek şekilde bir anlaşmaya varıldığını belirten Bakan Arıklı, “29 Ekim’de test uçuşlarına başlama, 15 Kasım’da da resmi açılışı yapma konusunda mutabık kaldık” dedi.

Cihazların bir kısmının yurtdışında üretildiğini ve pandemi nedeniyle üretimde gecikme yaşandığını söyleyen Arıklı, cihazların bir an evvel tedarik edilmesi için; Türkiye Cumhuriyeti’nin devreye girdiğini kaydetti.

“Dünyadaki trend özelleştirmedir, devlet sadece denetleyici olur”

“Ercan Havalimanı’nda tartışılan bir özelleştirilme var diye biz özelleştirmeden kaçamayız” diye konuşan Arıklı, dünyada trendin kurumları özelleştirme olduğunu, ve devletin de özel kurumları denetleyici rolü olduğunu belirtti.

Özelleştirmeye karşı çıkmanın akıntıya karşı kürek çekmek olduğunu söyleyen Arıklı, yapılması gereken şeyin Ercan Havalimanı’nda yapılan yanlışlar dikkate alınarak daha dikkatli sözleşmeler yapmak olduğunu ifade etti.

“Sırada limanların ve telekomünikasyonun özelleştirilmesi var”

Sırada limanların ve telekomünikasyonun özelleştirilmesi olduğunu söyleyen Arıklı, 22 Eylül’de Türkiye’den teknik bir heyetin gelip incelemelerde bulunacağın aktardı. Arıklı “Son rötuşları yapıp ihale aşamasına geçeceğiz” dedi.

Limanlarda yatırım sıkıntıları yaşandığını söyleyen Ulaştırma Bakanı; “Maalesef biz bu konularda sürekli gecikmişiz, işin edebiyatında kalmışız. Bütün hükümetlerin programlarında limanlar kamu-özel işbirliğinde yeniden yapılandırılacaktır ibaresi vardır. Biz bir taraftan Ercan’ı hallederken ikinci aşamada da limanları halletmek durumundayız. Ardından telekomünikasyona sıra gelecek” dedi.

“Özelleştirme karşısındaki en büyük engel sendikalardır”

Mağusa Limanı’nın yaklaşık olarak yarım milyar dolar civarında yatırım isteyen bir proje olduğunu söyleyen Arıklı, kruvaziyer gemilerin yaklaşabileceği bir liman düşündüklerini söyledi.

Arıklı “aynı şekilde Girne Limanı. Ama bana göre esas önemli olan Gemikonağı Limanı. O da gündemimizde. 22’sinde gelecek olan teknik ekibin orayı da incelemesini rica ettim” dedi.

Özelleştirmelerin karşısındaki en büyük engelin sendikalar olduğunu söyleyen Bakan Arıklı, sendikaların bu hususta ikna edilmeleri gerektiğini söyledi.

4.5-5 G ihalesinde bürokratik engeller nedeniyle gecikme yaşanıyor”

4.5-5 G ihalesinde bürokratik engeller nedeniyle gecikme yaşandığını kaydeden Arıklı, Maliye Bakanlığı’ndan bu konuda onay alındığını, bu hususta bir-iki gün içinde ihaleye çıkılacağını aktardı.

Karayolları ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Arıklı, bütçenin çok kısıtlı olduğunun altını çizerken; “Bu konuda bize yatırım yapacak tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir” dedi.

Devam eden yol yapım çalışmalarına da değinen Arıklı, yolların ışıklandırılması konusunda çalışma başlattıklarını da sözlerine ekledi.Başa dön tuşu