GenelInstagramKıbrısManşetSiyaset

Erhürman: Memleketteki işsiz gençlere hesap verin!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (Kıbtek) münhalsiz-sınavsız istihdamlarla ilgili konuştu, “Memlekette kaç işsiz genç var? Hade hesap verin o gençlere” dedi

Erhürman: Hakaret ve sövme, düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değildir

Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın sorularını yanıtlayan Erhürman, hakaret ve sövmenin, dünyanın hiçbir yerinde düşünceyi açıklama özgürlüğünün kapsamında olmadığını söyleyerek, özellikle siyasi konular söz konusu olduğunda neyin hakaret, neyin sövme, neyin eleştiri olduğunu tespit etmenin de son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

“Tehdit serbesttir” diye bir hukuk düzeninin söz konusu olmadığına işaret eden Erhürman, CTP’nin, söz konusu durumla ilgili bazı yasalarda değişiklik önerilerini Meclis’e sunduğunu anımsattı ve kendisine hakaret edildiğini ya da sövüldüğünü düşünen kişi ve kurumların tazminat davası açma hakkının da saklı olduğuna vurgu yaptı.

“Her konuda ağzına açıp da konuşan hükümetin ortakları bu defa bir şey söylemiyor”

Erhürman, işsiz gençlere hesap verilmesini, ortalıkta bir sürü iddianın dolaştığını, yapılan sınavın şaibeli olduğunun dillendirildiğini belirten Erhürman, 60’ın üzerinde insanın da münhalsiz-sınavsız işe alındığını dile getirdi.

Bütün bunların karşısında, adına hükümet denilen yapıdan “tık” çıkmadığına dikkat çeken Erhürman, “Her konuda ağzına açıp da konuşan hükümetin ortakları bir şey söylemiyor. Normal bir hadiseymiş gibi davranıyorlar” dedi.

Erhürman ekonomik örgütlerin sürekli olarak, “Memlekette bütçenin yüzde 80’i maaş ve benzeri ödemelere gidiyor” diyerek, ekonomik örgütlerden söz konusu durumla ilgili açıklama gelmediğini söyledi ve eleştirilerde bulundu.

“Bu arkadaşların zihniyetleri budur, başka bir şey yapmaya ehil değildirler”

“Memlekette kaç işsiz genç var?” diye soran Tufan Erhürman “hükümete” çağrıda bulundu ve “Hade hesap verin o gençlere. Göç etmek isteyenlere anlatın neden göç etmemesi gerektiğini” ifadelerini kullandı.

Erhürman, ekonomik örgütlerin söz konusu duruma sessiz kalmasıyla ilgili sözlerine devam ederek, “Sizin ağzınızdan tık çıkmadı, o zaman bundan sonra susacaksınız. Kapı ardından taleplerinizin yok sayılmamasını istiyorsunuz. Birlikte yöneteceksek bu ülkeyi, birlikte yanlışlara da karşı çıkmamız gerekiyor” dedi.

“Hükümete” yönelik; “Bu arkadaşların zihniyetleri budur, başka bir şey yapmaya ehil değildirler. Bu memlekete dair vizyonları da buna dairdir. Herkes bunu artık anlasın” diyen Erhürman, ölü gözünden yaş beklenemeyeceğinin altını çizdi.

“Ortaya koydukları zihniyetin memlekete verdiği zararın haddi hesabı yoktur”

Erhürman eğitimle ilgili sendikaların, dosyalar ve raporlar açıkladığını, buna rağmen dört aydır hiçbir adım atılmadığını belirterek, “Okulların açılmasına 10 gün kaldı, tek bir alanda sorunun giderildiğine dair bilgi yok” dedi.

Dört ay boyunca eğitimde adım atılmadığını yineleyen Erhürman, “Yapamazdınız zaten. Ne Eğitim Bakanı bakanlığa, ne de müsteşarı müsteşarlığa devam edeceğini biliyordu. Sürekli iskemle oyununa devam” dedi.

Erhürman, istikrar kelimesinin de “paçavra” edildiğini söyleyerek, kimsenin günü birlik işler dışında hiçbir işle ilgilenmediğine vurgu yaptı.

Artık bu zihniyete “dur” demek gerektiğine dikkat çeken Erhürman, “Ortaya koydukları zihniyetin memlekete verdiği zararın haddi hesabı yoktur” dedi.

“Nutuklar atıp devletten bahsedenler, bütün bir nesli devletten soğutuyor”

“Gece gündüz nutuklar atıp devletten-vatandan bahsedenler, bütün bir nesli devletten ve vatandan soğutuyorlar” diyen Erhürman, karşılarındaki zihniyetin bir şey yapmak için değil, bir şey olmak için siyasete girdiğini dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler yaşanacağını kaydeden Erhürman, “Bu gelişmelerin nereye doğru olacağını kestirmek için erken. Ama bütün büyük güçler şu anda Kıbrıs ile ilgili meselenin etrafından dolanıyor. Eskisi gibi durgun, ‘ölü deniz suyu’ yok buralarda, sular hafif hafif dalgalanıyor” diye ekledi.Başa dön tuşu