InstagramKıbrısManşet

Kapısız: Hükümet her alanda olduğu gibi havacılıkta da esas görevini unuttu

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Başkanı Cem Kapısız, UBP-DP-YDP Hükümeti‘nin havacılıkta esas görevini unuttuğunu, sermayeye memurluk yapmaktığını ve havacılık gereği yapılması gerekenlerden ‘kaynak yoktur’ mazareti ile tasarruf ettiklerini belirterek, Ercan Kule kontrol biriminde 1 günlük uyarı grevi yapacaklarını açıkladı

Kapısız: 2012 yılından beri sürekli sorunlar yaşıyoruz

Yazılı açıklama yapan Kapısız, Ercan Havalimanı’nın özelleştirildiğinde, terminal binasının işletme devrinin yanısıra, hava trafik hizmetlerinin verilmesi esnasında yapılacak tüm masrafların, yapılan sözleşme ile işletici firmaya devredildiğini söyleyerek, 2012 yılından beri Ercan Hava Trafik Kontrol merkezinde, hizmet esnasında sorunlar yaşadıklarını ifade etti.

“Isıtma/soğutma sistemlerinden tutun da aydınlatmaya kadar, ekipman/malzemeden tutun da binanın bakımına kadar, navigasyon/meteorolojik cihazlardan tutun da hava trafik hizmeti verdiğimiz sistemlerin güncellemesine kadar yapılması gereken tüm masraflardan tasarruf edilmektedir” diyen Kapısız, şöyle devam etti;

“Yapılan harcamalar, havacılıkta yapılan ihmalin sonuçları yaşandıktan sonra yapılmıştır”

“Yıllardır sendikamızın yaptığı uyarılara rağmen, devlet otoritesi hiçe sayılmakta, SHD tarafından talep edilen bakım, onarım ve yenilemelerin harcamaları özel şirket tarafından reddedilmekte veya ertelenmektedir. Bugüne kadar yapılan harcamalar ise, havacılıktan yapılan tasarrufun ve ihmalin sonuçları yaşandıktan sonra mecburen
yapılmıştır.

Bir diğer konu ise Temel Hava Trafik Kursu almak üzere Ankara’ya gönderilen kursiyer personele reva görülen günlük 8 sterlin harcırah konusudur. Bu meblağ ancak kursiyer personelin ikamet edecek yerini karşılayabilmektedir. Oysa ilgili personel en az 1 yıl ikamet edip hayatını idame ettirecek şekilde Ankara’ya gönderilmiştir.

“Bir personeli yurtdışında göreve gönderiyorsanız, giderlerini karşılamak zorundasınız”

Bir personeli yurtdışında göreve gönderiyorsanız, vereceğiniz harcırah ile giderlerini karşılamak zorundasınız. Bu giderleri tespit edip ya üstlenmek yada harcırahı ona göre güncellemek zorundasınız.

Çok merak ediyoruz; siyasilerimiz de yurtdışına göreve/gezmeye gittiğinde devlet onlara günlük 8 sterlin mi veriyor?

“Hükümeti uyarıyoruz!!”

-Eğer Hava Trafik Kontrol merkezinde havacılıktan yaptığınız/yaptırdığınız tasarrufa devam ederseniz hiç istenmeyen problemler yaşayacaksınız.

-Eğer Sistemlerimizi güncellemezseniz, uçaklar havada iken radarlarımız kararacak, sistemlerimiz çökecek.

-Eğer meteorolojik görüş bilgilerini verebilecek cihazları sağlamazsanız, düşük görüş yaşanan zamanlarda hizmet veremeyeceğiz yada verebileceğimiz hizmet gereksiz gecikmelere ve verimsizliklere sebep olacaktır.

-Eğer kursiyerlerin harcırahlarını güncellemezseniz, kurs dönemi boyunca büyük problemler yaşayacaksınız.

“Her zamanki gibi bu uyarıları dikkate almayacağınızı biliyoruz”

Bizler her zamanki gibi bu uyarıları dikkate almayacağınızı biliyoruz. Eğer bugüne kadar dikkate almış olsaydınız zaten tüm konular çözüme ulaşırdı. Sizler Hükümet olarak önünüzdeki pilava bakıp SHD’ yi kul kölesi haline getirdiğiniz özel işletmeci daha fazla kar yapsın diye içinde bulunduğunuz gafleti devam ettireceksiniz. O yüzden sizlere anlayacağınız dilden konuşacağız.

24 Eylül Pazar günü saat 08:30 da, Ercan Kule kontrol biriminde 1 günlük bir uyarı grevi yapılacaktır. Beklentimiz yukarıda bahsettiğimiz sorunların tümüne kalıcı çözümler bulunmasıdır.Başa dön tuşu